Zajímavosti o masajských korálcích

Keňský kmen Masajů je známý zejména díky svým ručně vyráběným šperkům, které jsou důležitou součástí masajské kultury po mnoho let. Masajové je začali vyrábět už dlouhou dobu před kontaktem s Evropany. Nejprve používali přírodní zdroje jako je hlína, dřevo, kost, měď či mosaz. V 19. století díky obchodu s Evropou se do Afriky dostaly skleněné korálky, které Masajové používají dodnes. Nyní jsou korálky dováženy převážně z České republiky, částečně i z Itálie. Je tu dovoz i z Číny a Indie, ale Masajové je neradi používají, protože jejich kvalita je nízká.

 

Masajské ženy si každý den vyčleňují čas na setkání a na práci na korálkových špercích jako jsou přívěsky, náramky a náhrdelníky. Je nezbytné, aby každá žena toto umění ovládala. Šperky jsou vyráběny pouze ženami, ale nosí je i muži.

Šperky jsou nejen krásné, ale mají také důležitý kulturní význam. Podle nich lze určit věk a sociální status jejich majitele. Svobodné dívky často nosí na krku velký plochý korálkový disk, který symbolizuje to, že jsou nezadané. Ve  svatební den mají ženy velmi těžký a komplikovaný korálkový náhrdelník, který často visí dolů až ke kolenům nevěsty, což jí občas může pořádně ztížit chůzi. Naopak vdaná žena nosí dlouhý náhrdelník s modrými korálky.

 

I barvy použité na výrobu šperků mají svůj význam. Ten představuje vztah k dobytku, který je hlavním zdrojem potravy Masajů.

Červená představuje statečnost, jednotu a krev. Při přátelském setkání Masajové často porazí krávu, tudíž jednota je spojená s červenou neboli s kravskou krví.

Bílá představuje mír, čistotu a zdraví. Vztah ke zdraví pochází z bílého kravského mléka, které kmen pije, aby zůstal zdravý.

 

Modrá znamená energii a oblohu. Déšť padá z modré oblohy a zajišťuje tak vodu pro dobytek.

Oranžová symbolizuje pohostinnost a spojení s dobytkem spočívá v tom, že návštěvníkům se mléko podává z oranžových tykví.

Žlutá, stejně jako oranžová, symbolizuje pohostinnost a lůžka pro návštěvníky jsou potažená žlutou dobytčí kůží.

 

Zelená znamená zdraví a půdu, dobytek se pase na zelené trávě.

Černá představuje lidi a boje, které musí vydržet.

Ozdobte se barevnými šperky z masajských korálků i vy, nebo potěšte svou rodinu či známé. Energie z nich díky jejich pestrobarevnosti jen prýští. Můžete si je pořídit na internetovém obchůdku Dárky s myšlenkou, kde zároveň podpoříte rozumnou formu obchodu.