Josephovo ukradené dětství

Joseph "Njoro" Njoroge, hlavní hrdina knihy Nezlomný, žil do svých sedmi let s matkou alkoholičkou, která ho psychicky i fyzicky týrala. Místo do školy ho posílala žebrat, místo jídla mu dávala kukuřično-prosné pivo. Nakonec se rozhodl, že už to nebude dál snášet a odešel na ulici. Doufal, že tam najde lepší život. Jenže si vůbec nedovedl představit, jak může být život na ulici pro samotné dítě těžký. Zažil věci, o nichž by dítě nemělo ani vědět, že existují... znásilnění i lynčování.

Aby unikl strašné realitě, začal čichat lepidlo, což je nejdostupnější droga v Keni. Prosil lidi o pomoc, ale všichni od něj odvraceli zrak. Podle kolemjdoucích patřil kamsi do stoky nebo na skládku, lidé už ho nepovažovali ani za člověka. A on byl přitom jen malým vystrašeným dítětem, které se snažilo nějak přežít. Dnes však vede Centrum Global Hope Rescue and Rehabilitation Center, kde se stará o osmdesát chlapců, kteří by bez jeho pomoci živořili na ulici.

Já jsem se s tímto obdivuhodným mužem seznámila, když jsem začala sbírat podklady pro další knihu s tématikou dětí ulice. Tehdy jsem oslovila keňské neziskové organizace, které se dětem ulice věnují, zda by mi s nimi vyplnily mnou sestavené dotazníky, abych získala co nejdetailnější a nejreálnější informace pro tvorbu hlavních postav. Joseph byl velmi ochotný a nápomocný a já jsem si poslechla i jeho příběh. Právě v ten moment jsem si uvědomila, že ho chci napsat, že je to příběh, o němž by se lidé měli dozvědět. A nyní vám s Josephem přináším krátký rozhovor o věcech, které se v knize nedočtete.

 

Josephe, jsi po tom všem, co jsi na ulici zažil, optimista?

Samozřejmě. V tom, co jsem zažil, vidím velký smysl. Jen díky tomu mohu pomáhat ostatním dětem, které se stejně jako já octly na ulici. Protože jsem zažil v podstatě totéž, je pro mě snazší najít si k nim cestu a získat jejich důvěru.

 

Jsi teď šťastný?

Ano, protože se věnuji něčemu, co mě velmi naplňuje.

 

Jaké je tvé životní motto?

Měnit životy ostatních k lepšímu.

 

Co rád děláš ve volném čase?

Zpívám, hraju fotbal nebo basketbal. A také cestuju.

 

Jakou posloucháš hudbu?

Keňské gospely.

 

Jaká je tvá nejoblíbenější píseň?

A thousand reason. Ta mě pokaždé potěší a povzbudí.

 

Jaké je tvé nejoblíbenější místo?

Keňské pobřeží, Mombasa.

 

Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?

Jakékoliv maso.

 

Jaké tři věci by sis s sebou vzal na opuštěný ostrov?

Odvahu, odhodlání a naději.

 

Kdyby sis mohl koupit cokoliv na světě, co by to bylo?

Pozemek po naším dětským centrem, abychom už dál nemuseli platit nájem.

 

Kdyby sis mohl vybrat jakoukoliv zemi na světě, kde bys chtěl žít, která by to byla?

Samozřejmě Keňa. Rád cestuji, ale žít jinde než v "mé" Keni bych opravdu nechtěl.

 

Čeho chceš ve svém životě ještě dosáhnout?

Pozitivní změny v mé zemi.

 

Moc děkuji Josephovi za rozhovor a pokud vás zajímá víc o jeho životě na ulici, přečtete si knihu Nezlomný, která beletristickou formou vypráví o jeho životě.