Vy máte hodinky, my máme čas

Přesně tak to říkají Afričané. A v Keni je ještě oblíbenější hláškou "hakuna matata", což ve svahilštině znamená "všechno je v pohodě, žádný problém." Keňani tuto hlášku používají zejména v případě, kdy přijdou na domluvenou schůzku o hodinu nebo dvě později.

 
Zahoďte hodinky

Pokud se chystáte do Keni, nechte raději hodinky doma, protože v Keni je nebudete potřebovat. Tam se čas totiž nedodržuje a vše se domlouvá jenom přibližně. Když si s někým naplánujete setkání, počítejte s tím, že přijde o hodinu pozdě. Ta je tolerovaná. Pokud nechcete pobyt v Keni strávit věčným čekáním, prostě se přizpůsobte a choďte také pozdě. Rozumím, že se vám tomu nechce věřit. Ani já jsem tomu kdysi nevěřila.

 

První dobrovolnický pobyt

Než jsem letěla do Keni poprvé jako dobrovolník, v neziskové organizaci mě v rámci různých školení upozorňovali, jak hodně jsou místní lidé nedochvilní. Byla jsem mladá a nezkušená, a tak jsem nad tím mávla rukou. Druhý den po příletu do Keni jsme měli domluvenou schůzku na osmou hodinu s jedním z našich koordinátorů. Já jsem tam přišla ve tři čtvrtě na osm, abych měla nějakou rezervu. Bytostně nerada chodím pozdě. Jenomže koordinátor nebyl na místě setkání ani v půl deváté. V devět hodin jsem začala být nervózní. Neměla jsem od něj žádnou zprávu, telefon nezvedal. O půl desáté už jsem si říkala, že je to ještě horší, než nám vyprávěli v neziskové organizaci. Koordinátor přišel v deset, s dvěma hodinami zpoždění, měl úsměv od ucha k uchu a místo pozdravu řekl "hakuna matata." A od té doby jsem na schůzky v Keni začala chodit také pozdě. Myslím si, že jsem si tak ušetřila spoustu času i nervů. Prostě je to jiná kultura a cizinec se tomu musí přizpůsobit.

 
Příliš neplánujte

V našich končinách jsme zvyklí si vše do detailu plánovat, ale v Keni to opravdu nemá smysl. Stačí předběžný plán a zbytek se vyřeší na místě. Při prvních cestách do Keni jsem se vždy připravovala důkladně a měla jsem rozplánovaný každý den, ale později jsem zjistila, že je to kontraproduktivní. Lidé v Keni žijí přítomností a co bude za týden, to příliš neřeší. Jako příklad bych uvedla křest překladu mého románu Nezlomný, který proběhl loni v Nairobi. Když plánuji křest já, začínám s přípravami cca půl roku dopředu. Když křest plánovali Keňani, začali to řešit několik dní před začátkem akce. A také se vydařila.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení