Zabij mě rychle

Zabij mě rychle je přezdívka vysoce návykového alkoholu, který je oblíbený v nejchudších částech subsaharské Keni. Místní mu říkají chang´aa. Jedná se o tradiční domácí velmi účinnou pálenku vyráběnou fermentací a destilací ze zrn jako je proso, kukuřice a čirok. Kromě těchto přísad je do ní přidáván i metanol, letecké palivo, benzín nebo kyselina z akumulátorů, které nelegální výrobci posbírají kdesi na skládce. Chang'aa je obvykle mnohem levnější a silnější než jiné alkoholické nápoje, a proto je velmi oblíbený zejména mezi obyvateli keňských chudinských čtvrtí. Během pouhých několika let se chang´aa stal metlou země.

 

Kde se chang´aa vaří

Nelegální palírny chang´aa najdete především v nairobských chudinských čtvrtích. Při jeho přípravě se často používá voda z řek, které jsou kontaminované odpadem, splašky a výkaly. K urychlení fermentačního procesu se přidává tryskové palivo nebo balzamovací kapalina, což však může způsobit slepotu nebo smrt. Pro mnoho chudých lidí je to bohužel jediný zdroj obživy.

 

Zločinecké gangy

Výroba a distribuce chang´aa ve slumech je v mnoha případech kontrolována dokonale organizovanými zločineckými gangy, které provozují ochranné kartely pro nezákonné pivovarníky. Temné lihovary chang'aa, fungující podél říčních břehů, jsou velmi diskrétní a jejich sítě tak propracované, že je téměř nemožné je zastavit.

 

Tekutá noční můra

Lidé, jejichž blízcí tomuto alkoholu propadli a stali se na něm závislí, ho považují za tekutou noční můru. Dlouhodobá konzumace totiž vede nejen ke ztrátě tělesných funkcí, ale i ke slepotě či duševním problémům. Odhaduje se, že v Keni je na něm závislých 2,5 milionů lidí (Zdroj: Národní úřad pro kampaň proti zneužívání alkoholu a drog).

 

Legalizace

V roce 2010 keňská vláda výrobu a prodej chang´aa zlegalizovala. Hlavním důvodem byla snaha odstranit obchody z podniků, které zvyšovaly účinnost alkoholu přidáváním toxických chemikálii. Podle tohoto zákona se musí chang'aa vyrábět, distribuovat a prodávat ve skleněných lahvích a maloobchodníci musí zobrazovat zdravotní varovné značky. Nadále je zakázán prodej osobám mladším 18 let i prodej prostřednictvím automatů. Každému, kdo vyrábí nebo prodává padělaný alkohol, hrozí pokuta pět milionů šilinků, pět let vězení, případně obojí.

 

Zajímají vás další keňská specifika? Přečtěte si knihu Můj africký příběh.

 

 

Použité zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Changaa

https://allafrica.com/stories/202105270246.html

https://parallelozero.com/changaa-a-liquid-nightmare/