Ženy ze slumu Ngando

Je sobota odpoledne a doma u Elosy Kanyua se v plechovém domku v chudinské čtvrti Ngando v keňském hlavním městě Nairobi začínají scházet ženy ze svépomocné skupiny Vision Group.

 

Habari, zdravím,“ nakukuje dovnitř silnější žena s trávníčkem krátkých vlasů, oblečená ve výrazných fialových šatech.

 

Karibu Irene, vítej, Ireno,“ zve ji dál usměvavá Elosy, která tuto skupinu založila již v roce dva tisíce tři. V současné době sdružuje dvanáct HIV pozitivních žen, povětšinou svobodných matek a pomáhá jim překonat stigma v podobě života s nevyléčitelnou nemocí. Protože se jedná o sexuálně přenosnou nemoc, jsou nakažené ženy velmi diskriminovány. Přestože se třeba nakazily od záletného partnera, okolí je považuje za prostitutky a ukazuje si na ně prstem. Někteří lidé se k nim dokonce bojí i přiblížit. 

Po chvíli vcházejí další ženy… Dorcas, Roselyne, Evalyne a Josephine a plechová místnůstka se pomalu plní.

„Promiňte, jdu pozdě,“ přibíhá dvacet minut po druhé ještě Jane a dává do pokladničky dvacet keňských šilinků za pozdní příchod. To si ženy společně odsouhlasily, aby jejich schůzky byly co nejvíce efektivní.

 

Elosy nalije každé z nich do hrnku z velké modré termosky černý čaj s mlékem a jako každou sobotu je tam všechny přivítá. Hned poté se dávají do práce. Elosy je informuje o objednávkách a podle toho začínají vyrábět drobné šperky – pestrobarevné náramky z papírových korálků, klíčenky z masajských korálků, korálkové sponky do vlasů, originální papírové náhrdelníky, šátky na krk doplněné korálky. Někdy šijí i gumičky do vlasů a čelenky do vlasů z africké látky kitenge. Pokud si s něčím nevědí rady, zeptají se Dorcas, od které se učí šperky vyrábět.

 

Během výroby šperků si povídají o tom, co je za uplynulý týden potkalo a svěřují se společně se svými problémy.

 

A jaké jsou jejich sny a plány?

„Do budoucna bychom rády měly svůj vlastní obchod, kde bychom naše šperky a výrobky prodávaly a měly tak z toho pravidelný příjem,“ odpovídá Elosy, která se kromě vedení této skupiny a výroby šperků věnuje ještě výuce tamních školáků.

 

Poznámka autorky: Milé čtenářky a čtenáři, pokud byste se chtěli podívat, co všechno ženy ze svépomocné skupiny Vision Group vyrábějí, stačí kliknout na tento odkaz.