Zanzibar: tropický ráj bez malárie?

Je Zanzibar opravdu tropickým rájem bez malárie? Nebo se jedná jen o dokonalý marketing ostrova? O promyšlenou strategii, jak neodradit davy turistů nutností užívat antimalarika? Nebo za tím stojí neznalost turistů a očkovacích center?

Image Zanzibaru

Už nějakou dobu jsem členkou různých českých facebookových skupin zaměřených na cesty na Zanzibar a získala jsem z nich pocit, že Zanzibar je prostě takové „Chorvatsko“. Bezpečná destinace zalitá sluncem, kvůli níž není potřeba se ani očkovat, ani užívat antimalarika.

Rady po setmění: dlouhé světlé oblečení, repelent s DEET 20 až 50 % a spaní pod moskytiérou

Kdybych na více místech nenarazila na informace, že po setmění se má na Zanzibaru nosit dlouhé světlé oblečení, stříkat se repelentem s obsahem DEET 20 až 50 % a během noci spát pod moskytiérou, nejspíš bych to dále neřešila a antimalarika při cestě na Zanzibar neužívala.
Jenomže předchozí věta vyloženě křičí: Dejte si pozor na malárii!
Malaričtí komáři jsou totiž většinou aktivní právě od setmění do svítání. Světlé oblečení máte mít proto, abyste na sobě sedícího komára viděli. Dlouhé rukávy a nohavice se doporučují z důvodu, aby vás komáři co nejméně pokousali. Sama sobě jsem si tedy kladla otázku, proč by bylo takové doporučení někde, kde se malárie téměř nevyskytuje? Také jsem si vzpomněla na rozhovor s jednou mou čtenářkou, která žila na Zanzibaru několik měsíců a říkala mi, že když do tamní nemocnice přijdete s horečkou, tak vám jako první udělají test na malárii. Když si dále uvědomíte, že Zanzibar se nachází cca 40 kilometrů od pevninské Tanzanie, kde hrozí vysoké riziko tropické malárie, tak potom image Zanzibaru jako místa s téměř nulovým rizikem malárie pro cestovatele nevyznívá příliš přesvědčivě. A protože jsem kdysi v západní Keni prodělala nehezkou formu malárie a mám z tohoto onemocnění velký respekt, začala jsem pátrat.

Zjišťování informací

Nejprve jsem se ptala lidí, kteří pracují v cestovním ruchu a zaměřují se právě na Zanzibar. Všichni mi odpověděli stejně. Na Zanzibaru malárie není, tudíž nemusíte brát antimalarika. Poté jsem obeslala několik očkovacích center. Odpovědi, které jsem ve své e-mailové schránce obdržela, mě nemohly víc překvapit. Byly totiž – lidově řečeno – od zdi ke zdi. V prvním e-mailu bylo napsáno, že riziko malárie je minimální, a tudíž není potřeba užívat antimalarika. V druhém e-mailu jsem si přečetla, že na celém ostrově existuje vysoké riziko tropické malárie a nedoporučuje se tam létat bez toho, aniž by člověk užíval antimalarika. Další e-mail osciloval někde mezi a poté už se opakovalo, že buď je třeba užívat antimalarika, nebo že není potřeba je brát. Pátrala jsem tedy dál a podívala jsem se na hlavní zdroje, z nichž vycházejí očkovací centra: CDC Traveller´s Health – Yellow Book, NaTHNaC, CRM a Travax. Důležité je, aby se člověk díval na poslední možné vydání, protože riziko malárie pro cestovatele se může během let měnit. Když se podíváme na doporučené postupy CRM, které jsou využívány v Německu, Rakousku a Švýcarsku, tak ještě v roce 2020 řadily Zanzibar do míst s nízkým rizikem nákazy malárií pro cestovatele. Během covidu, kdy Zanzibar zaznamenal velký nárůst v počtu turistů, se situace změnila, a nyní CRM řadí Zanzibar mezi místa s vysokým rizikem nákazy tropickou malárií. Hned v dalším odstavci vysvětlím, proč nárůst v počtu turistů ovlivnil riziko nákazou malárií. Podle odborníků na tropickou medicínu z FN Motol v Praze přitom právě CRM poskytuje velmi kvalitní, nákladově efektivní a racionální doporučení, navíc každý rok aktualizovaná. Podle Yellow Book, edice z roku 2020, jsou všechny oblasti pod 1800 metrů malarické, tudíž celý Zanzibar. Rovněž další zdroje – NaTHNaC a Travax řadí Zanzibar mezi místa s vysokým rizikem nákazy malárií pro cestovatele.

Výskyt malárie u místního obyvatelstva x riziko malárie pro cestovatele

Jako laik bych si myslela, že výskyt malárie u místního obyvatelstva a riziko malárie pro cestovatele jsou totožné údaje. Ale není to pravda. A to je důvod, proč se informace o výskytu malárie na Zanzibaru tolik liší. Mnoho lidí, kteří tvrdí, že na Zanzibar antimalarika nepotřebují, se opírá o článek Moving towards zero Malaria in Zanzibar (https://www.afro.who.int/countries/united-republic-of-tanzania/news/moving-towards-zero-malaria-zanzibar), který v roce 2022 vydala Světová zdravotnická organizace. Tento článek však pojednává o výskytu malárie mezi endemickým obyvatelstvem a neříká nic o tom, jaké je riziko malárie pro cestovatele. Mezi lidmi, kteří na Zanzibaru žijí, výskyt malárie opravdu klesá. Imunita místních obyvatel a imunita cestovatelů z Evropy se ovšem nedá srovnávat. Zatímco místní obyvatel je proti malárii částečně imunní, cestovateli, který přiletí z Evropy, může tato nemoc způsobit daleko větší zdravotní problémy. U místních obyvatel je malárie nebezpečná zejména pro kojence a batolata, která na to umírají. V průběhu života už to pro místní obyvatele tak rizikové není. Zanzibar je co se týče malárie velmi specifický. Hlavní riziko malárie pro cestovatele spočívá zejména v tom, že mnoho místních obyvatel i cestovatelů létá ze Zanzibaru do Tanzanie a zpátky. Z Tanzanie si přivezou malárii, a když je potom štípne komár, který přenáší malárii, může tak nakazit další cestovatele. Malárie je nemoc, která je importovaná z tropů relativně často a řadí se mezi ty nejzávažnější. 

Klimatické podmínky

Výskyt malárie samozřejmě závisí také na klimatických podmínkách. Pokud je tam opravdu velké sucho a vůbec neprší, tak v té době malárie rizikem není. Jestliže ale čas od času zaprší, tak se pomnoží komáři a riziko malárie významně stoupá. V posledních letech ale nemáte jistotu ani v případě, že letíte do Afriky v období sucha, protože vlivem klimatických změn přichází období dešťů někdy nepravidelně.

Co je malárie

Malárie je jedna z nejzávažnějších infekčních nemocí, horečnaté nemocnění přenášené z člověka na člověka štípnutím od infikované samičky komára rodu Anopheles. Tito komáři bývají aktivní většinou od soumraku do úsvitu. Existují čtyři hlavní druhy tohoto parazita: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium vivax a Plasmodium ovale. Plasmodium falciparum, který se vyskytuje právě v Tanzanii a na Zanzibaru, je hlavní příčinou těžké malárie a úmrtí v důsledku nemoci. Parazit Plasmodium využívá jako přenašeče komára a jako hostitele člověka, v jehož těle se množí. Sáním krve komár do sebe dostane mikroskopické částice parazita od infikované osoby a poté se stává přenašečem. První příznaky se objevují většinou mezi 9–14 dny od pokousání komárem a připomínají chřipku: horečka (může být spojená se záchvaty zimnice a silného pocení), bolesti kloubů, bolest hlavy, časté zvracení, křeče. Pokud se tropická malárie, která postupuje velmi rychle, nezačne léčit v řádech dnů, může přejít v těžkou formu, kdy hrozí selhání ledvin, oběhového systému až smrt. A bohužel se jedná o naprosto zbytečná úmrtí.

Mýty kolem užívání antimalarik

Mýty, které vznikly kolem užívání antimalarik, pramení hlavně z Lariamu, který se dříve předepisoval na tropickou malárii a měl řadu nebezpečných nežádoucích účinků. V současné době se předepisuje zejména Malarone, který je vcelku dobře tolerovaný. Jeho velkou nevýhodou je ale cena – cca 100 Kč za 1 tabletu (užívá se 1x denně, 2 dny před cestou a 5 dní po návratu). Lidé si často myslí, že se jedná o zátěž na játra, ale dle specialistů z tropické medicíny z FN Motol v Praze je tato obava významně přeceňována.

Nechcete-li brát antimalarika, hlídejte si horečky

Cestujete-li do země s vysokým rizikem nákazy tropickou malárií a nechcete-li brát antimalarika, tak když se u vás objeví horečka, navštivte neprodleně lékaře a informujte ho, že jste pobývali v rizikové oblasti.