Setkání s tajemným pilotem

Když jsem se před rokem vracela z Keni, málem jsem zmeškala odlet. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se celá udýchaná přiřítila do letadla a hledala své místo. Nastoupila jsem jako poslední. Protože mám panickou hrůzu z létání, vzala jsem si tabletku sedativ. Jenomže tak rychle zase nepůsobí. Jakmile jsem dosedla, letadlo začalo najíždět na startovací dráhu. S hrůzou jsem si uvědomila, že jsem stále při plném vědomí. Muž sedící vedle mě si také všiml, že právě nejsem ve své kůži a zeptal se mě, jestli jsem v pořádku.

"Bojím se létat," odpověděla jsem a dál jsem v ruce mačkala antistresový míček.

Muž se ošil a mě napadlo, jestli se náhodou také nebojí. Kdyby ano, byli bychom opravdu dobrá dvojice. Jednou se paní vedle mě začala při startu modlit a mě to tak vyděsilo, že jsem si musela dát dva panáky vodky, abych se uklidnila.

"A co vy?" zeptala jsem se muže. Potřebovala jsem se nutně ujistit, že on se nebojí létat a nebude mě tak strašit ještě víc. Popravdě vlastně nevím, jestli to ještě víc jde.

"Já jsem pilot," odpověděl suše a já jsem se musela přese všechno usmát. 

Začal mi vyprávět o svém povolání pilota záchranné helikoptéry, o misích v Jižním Súdánu i Afganistánu. Bylo to velmi zajímavé a mě jako spisovatelku hned napadlo, že by to bylo skvělé téma na dobrodružný román. Mark slíbil, že to zváží a dal mi na sebe kontakt.

Kontaktovala jsem ho chvíli po návratu, ale neúspěšně. Na mé zprávy neodpovídal. Říkala jsem si, že buď jsem si vlivem sedativ napsala špatné číslo, nebo prostě nechce, abych o něm psala. Protože mi jeho příběh přišel opravdu velmi zajímavý, optimisticky jsem se přiklonila k první možnosti a začala jsem ho hledat. Pracovala jsem s variantou, že on možná čeká, že se mu ozvu, když o něm chci napsat knihu. Bylo to těžké, protože jsem toho o něm moc nevěděla. Po dlouhém hledání, které trvalo asi dva měsíce, se mi podařilo najít jednoho jeho kolegu z BATUC (Britská armádní jednotka v Keni) a od něj jsem se dozvěděla, že Mark o svém životě knihu psát nechce.

A tak jsem se alespoň částečně inspirovala naším setkáním a vymyslela pro vás milostný příběh Tajemný pilot, který právě vyšel v edici Africké snění. Snad vás v této době potěší.