Masajové na Zanzibaru aneb praktiky zanzibarských beach boys

Jsou velmi pohlední. Mnohdy vysocí a štíhlí s krásnými rysy v obličeji. Procházejí se po bílé písčité pláži a jejich tmavá kůže ostře kontrastuje s rudou shukou, kterou mají obmotanou kolem svého těla. Ženám se z toho často tají dech. To je Masaj, symbol východní Afriky, prolétne jim hlavou. Mužská energie z něj doslova čiší a ženy se často neubrání divokým fantaziím. Obzvlášť věří-li zažitému stereotypu o velikosti pohlavních orgánů afrických mužů a o tom, že jsou v sexu nejlepší na světě. 

„Masajové“ na Zanzibaru jako povolání, ne jako etnická příslušnost

Opravdu si myslíte, že každý muž oblečený v červeném a ozdobený korálkovými náramky, musí být Masaj? Pokud ano, můžete být velmi zklamaná. Fenomén, který už je v nedaleké východní Keni známý mnoho roků, se objevil i na Zanzibaru. Beach boys nemasajského původu totiž zjistili, že je výhodnější být oblečen jako Masaj, protože je to pro turistky exotičtější, než když mají na sobě tričko a kraťasy. Získají tak více ženských srdcí a tím pádem vydělají i více peněz. Neznalá turistka je od sebe nedokáže odlišit. A mnohdy ani ta znalá. Skončí-li to však jenom zklamáním, v horším případě zlomeným srdcem, pořád je to dobré. Mnohdy to totiž končí i vybíleným bankovním účtem. Jiné to nebylo ani v případě Češky Lucie z mini e-knihy Nebe nad Zanzibarem.

Sexuální versus romantický cestovní ruch

Překvapilo mě, kolik článků a odborných antropologických studií bylo na téma „beach boys“ (a nejenom těch zanzibarských) zpracováno. Nejedná se o klasický sexuální cestovní ruch, kdy žena zaplatí muži za společně strávený večer a noc. Tam je to jasné. Muž poskytne ženě sex výměnou za peníze. Výrazně horší je to s tzv. romantickým cestovním ruchem. Praví i falešní Masajové cestují z tanzanské pevniny na Zanzibar s vidinou toho, že si kolem prstu obmotají bělošku a je-li dostatečně naivní nebo zamilovaná, postupně jí vysají bankovní účet.

Promyšlená taktika

Prvotní kontakt často začíná nabídkou masajských šperků, což jim poskytuje dokonalé krytí. Mají promyšlené taktiky a jdou na to rafinovaně. Vědí, co mají ženám říct, jak to mají říct a dokáží odhadnout, co daná žena právě potřebuje. Někdy to jsou jen lichotky. Máš krásné oči… Líbí se mi tvoje postava… Jsi nejkrásnější žena, co jsem kdy potkal… Jsi má osudová láska... Tohle se mi ještě nikdy nestalo... Jindy je to pohlazení nebo letmé jiskřivé doteky. Nebo touha a smyslnost. Někdy i sex. Umí vytvořit naprosto dokonalou iluzi lásky, kvůli níž je žena ochotná riskovat i nakažení virem HIV a dalšími pohlavními nemocemi. Dokážou být přesvědčiví a zabrnkají-li na správnou strunu, žena je zcela ztracená.  Ze začátku jí třeba vyloví mořskou hvězdici (což je mimochodem pro hvězdici smrtelné), nebo jí dají třeba i dárek v podobě afrického náramku nebo afrického náhrdelníku, pozvou ji na večeři nebo na romantickou procházku po pláži při západu slunce. Ale u nich to není z lásky, je to pro ně práce, za kterou chtějí později dostat samozřejmě zaplaceno. Je to nepatrná investice do byznysu, která se jim v budoucnu mnohonásobně vrátí. Často se ani nepředstavují pravým jménem a tvrdí, že ještě nikdy žádnou bělošku neměli. Když se jich zeptáte, odkud pochází, jako odpověď většinou zazní že od Kilimandžára. 

Tisíc a jeden výmyslů

Začíná to nenápadně a často až po návratu ženy zpátky do Evropy. Například údajnou ztrátou mobilu a žádostí o nový. Aby mohl ženě psát, když ji tolik miluje. Někdy tomu ještě předchází žádost o nové sluneční brýle, o pěkné tričko či o módní boty. Pokračuje to žádostí o peníze pro miminko jeho sestry (kterou Evropance během jejího pobytu na Zanzibaru samozřejmě představil). Jenomže ona sestra nemusí být jeho sourozencem, ale manželkou. Někdy totiž bývají v tomto byznysu angažovaní i další členové rodiny. Potom potřebuje peníze, aby si mohl koupit krávu. Záhy onemocní jeho matka a on nemá peníze na zaplacení nemocnice. Beach boy se mnohdy uchyluje i k citovému vydírání. Ty už mě nemiluješ... Kdybys mě milovala, tak bys mi pomohla... Pro tebe naše láska nic neznamená... A tak to jde dál a dál, dokud dotyčná žena z dané "lásky" buď zcela nevystřízliví nebo dokud jí jednoduše nedojdou peníze. A když už nejsou peníze, není ani láska.

Máte i Vy nějakou zkušenost s beach boys na Zanzibaru nebo v Keni? Pokud se chcete podělit o svůj příběh s ostatními čtenářkami a čtenáři (samozřejmě anonymně), pošlete mi ho na e-mail hana@hindrakova.cz. 

Použité zdroje:
Vlastní průzkum
Dotazníkové šetření
Rozhovory s ženami cestujícími na Zanzibar
Men at play: freedom and alternative ordering through (romantic) intercultural relationships at the beach in Zanzibarm, Hoogenraad, H.
Kenya: When "Maasai" is a Job Description, Wycliffe Muga
From Warrior to Beach-Boy: Resilience of Maasai in Zanzibar Tourism Business