Rituální domek sekty Mungiki, centrální Keňa

Venku panovalo nesnesitelné dusno a oblohu zahalovaly tmavé mraky visící nízko nad obzorem. Palmové listy se ani nepohnuly a z přilehlého pralesa se ozýval řev paviánů. Bouře byla nebezpečně blízko.

V hliněném domku s rákosovou střechou nacházejícím se pod posvátným fíkovníkem mugumo sedělo na zemi na kozích kůžích několik mužů z kmene Kikujů v tradičních oblecích a přítmí zahalovalo jejich obličeje. V kikujštině se tiše pomodlili směrem k majestátní hoře Mount Kenya, protože od pradávna věřili, že tam sídlí jejich bůh Ngai.

Po chvíli se ozval tlumený šepot: "Mladí Kikujové se stávají ztracenou generací, nevidí před sebou směr, kterým by se měli ubírat. Bloudí v labyrintu marnosti plném cigaret, alkoholu, drog a bezohledného sexuálního chování. My zajistíme, aby měli pevné vedení. Ochráníme je před nechutným vlivem západního světa. Změníme tedy taktiku a budeme se soustředit na mládež s ukončenou základní školou."

"Náš nejvyšší, odpusť mi mou otázku," ozval se z protějšího rohu hluboký mužský hlas. "Mám zvolit metodu přesvědčování, nebo nějaké tvrdší postupy?"
Stařec přimhouřil oči a řekl: "Dobře, že se ptáš. Máš svolení použít jakékoliv prostředky."

 

Slum Mathare, Nairobi, Keňa

Oranžovorudé paprsky zapadajícího slunce klouzaly po vlnitých plechových střechách jedné z největších chudinských čtvrtí v keňském hlavním městě a propůjčovaly jim zlatavý třpyt. Ve vzduchu byl cítit přicházející déšť. V jedné z chatrčí bydlel Lucas Maathai se svou matkou Christine. Ta právě připravovala v koutku na ohni k večeři kukuřičnou kaši ugali se zeleninou sukuma wiki a Lucas seděl v křesle, popíjel černý čaj s mlékem a třtinovým cukrem a potichu si pobrukoval nejnovější hit svého oblíbeného zpěváka Rasa Luigiho.

Vtom se rozletěly dveře a do místnosti vtrhli tři mladíci s dredy na hlavách. Jeden z nich držel v ruce mačetu a druhý pistoli. Ženy skrčené v koutě si nevšímali a zbraněmi mířili na Lucase.

Hrůzou upustil hrnek na zem. Střepy se rozlétly po chatrči a čaj udělal na několika místech hnědé cákance. Lucas na chlápky zíral s vytřeštěnýma očima. Neodvažoval se ani nadechnout. Útroby mu sevřela zlá předtucha.

Nejmohutnější dredař s brýlemi a bradkou ho popadl za límec trika, srazil ho k zemi a sykl: "Buď se staneš členem Mungiki, nebo ti usekneme hlavu."

Cítil zběsilé bušení svého srdce a propocené oblečení se mu lepilo na tělo.

Tlustý dredař vytáhl z batohu kanystr plný krve a flakon s jakýmsi olejem a hrozivě zahučel: "Touhle směsí ti natřeme ksicht a staneš se jedním z nás. Pokud pak porušíš pravidla, chcípneš."

Nic dalšího neslyšel, protože omdlel.

***

Nora Kubíková, oblečená ve volných hnědých kalhotách a béžovém tričku, se společně se svým keňským kontaktem Johnem Nyawangou proplétala bočními blátivými uličkami chudinské čtvrti Mathare, kde dělala reportáž pro soukromou zpravodajskou televizi N1 o centru pro HIV pozitivní ženy. Slunce se pomalu klonilo k obzoru a slum se halil do štiplavého zápachu kouře valícího se z hořící hromady odpadků.

Když přešli přes vrzající zelený železný mostek a zamířili mezi další plechové chatrče, zaslechli za sebou dusot kroků, jako kdyby za nimi utíkalo stádo buvolů.

"Rychle!" zatáhl John Noru do úzké štěrbiny mezi dvěma chýšemi, kde se přikrčil a dal si prst před ústa na znamení, že se nemá na nic vyptávat.

 

Právě jste si přečetli ukázku z nového románu z afrického prostředí Bouře nad savanou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení