Letošní rok jsem se začala věnovat novým besedám zaměřeným na spisovatelské povolání a začíná se mi potvrzovat to, co už jsem dlouho tušila: Lidé mají o naší profesi velmi zkreslené představy. Vzhledem k množství romanticky laděných filmů, které vykreslují život spisovatelek a spisovatelů v idylických barvách, se však není čemu divit. Rozhodla jsem se proto napsat článek, který se zaměřuje právě na toto téma.
O spisovatelském životě mimo mainstream
Na začátku bych ráda podotkla, že tento článek se netýká několika TOP spisovatelů, o nichž nemohu psát, protože jejich situaci neznám. Místo toho budu psát o spisovatelích, jako jsem já, kteří píší mimo hlavní proud a zaměřují se na témata, která mají omezenou cílovou skupinu. Ne každý má rád Afriku a chce o ní číst. Já ji miluju a knihy o Africe píšu velmi ráda, přestože vím, že kdybych psala něco víc mainstreamového, pravděpodobně bych měla vyšší prodeje. Mně to ale dává smysl, a hlavně mě to moc baví.Kolik si spisovatel vydělá?
Na besedách o spisovatelské profesi se lidí ptám, kolik si myslí, že spisovatel dostane peněz z knihy, která se prodává např. za 300 Kč. Odpovědi většinou kolísají mezi 150 a 250 Kč, což je pochopitelně hodně vzdálené realitě. Nemohu vám napsat, jak to mám konkrétně já, protože jsem vázána smlouvou s nakladatelstvím. Mohu ale nastínit rámec, ve kterém se spisovatelé pohybují. Pokud autor najde nakladatelství, které jeho knize věří a je ochotné pokrýt veškeré náklady spojené s vydáním knihy (korektura, obálka, sazba, tisk), obvykle má dvě možnosti: fixní honorář nebo procenta z prodeje. Fixní honorář za rok až dva roky práce na knize se pohybuje mezi 20 – 30 000 Kč. Rozhodne-li se autor pro procenta z prodeje, obvykle získává 7–12 % z ceny každé prodané knihy. To znamená, že pokud kniha v knihkupectví stojí 300 Kč, autor dostane přibližně 30 Kč za každou prodanou knihu.Proč se vyplatí koupit knihu přímo od autora
Autoři mají možnost prodávat si své knihy sami, což znamená, že je dostanou od nakladatelství za tzv. autorskou cenu. Jedná se o slevu 35–40 % z prodejní ceny knihy. V takovém případě je pro autora výhodnější, pokud si knihu prodává sám (na e-shopu, na besedách atd.). Na druhou stranu, konkurence internetových knihkupectví, které prodávají nové tituly s výraznými slevami, je velmi silná. Mnohdy právě vydaná kniha je prodávána již třeba s 20-ti % slevou.Vydání knihy bez nakladatelství
Další možností pro autora je samovydání knihy, což znamená, že si musí sám financovat korekturu, návrh obálky, sazbu a tisk. Ne každý si však může dovolit investovat tolik peněz. V takovém případě může být dobrou volbou crowdfundingová kampaň, která nejenže pomůže financovat vydání knihy, ale zároveň ji také zviditelní. Čtenáři si mohou zakoupit knihu společně s různými odměnami, což autorovi poskytne potřebné finance a zároveň i určitý odbyt. Je to vlastně forma předprodeje. Je však důležité zmínit, že samovydání není pro každého. Ne každý se chce nebo má čas starat se o věci, které jinak zajišťuje nakladatelství, a ne každému budou lidé důvěřovat, pokud za sebou nebude mít známé nakladatelství. Osobně se domnívám, že tato cesta je vhodná pro autory, kteří už mají na svém kontě několik knih vydaných v nakladatelstvích. Takovým autorům se pak může vyplatit prodávat své knihy sami, například na svých webových stránkách. Pokud by se rozhodli knihu nabídnout i v knihkupectvích prostřednictvím distribuce, musí počítat s tím, že distributor si vezme přibližně 55 % z prodejní ceny knihy. Jak jsme si ukázali, tak pokud chcete autora skutečně podpořit, je nejlepší koupit knihu přímo od něj. Tento článek však rozhodně není stížností, ale pouze objasněním, jak to ve skutečnosti funguje v knižním byznysu.Potřebujete něco na čtení?
Jako ochutnávku mého psaní si můžete ZDARMA stáhnout mini e-knihu Tajemný pilot a přenést se prostřednictvím napínavého dobrodružného příběhu do exotické Keni. Stačí kliknout na tento odkaz. Nebo se mrkněte na mé knihy o Africe.
Hana Hindráková
Spisovatelka, cestovatelka a bývalá dobrovolnice v KeniMiluju psaní, cestování a vše, co souvisí s Afrikou. Můj příběh si přečtěte tady. Sledujte mě na Instagramu nebo na Facebooku, ať vám nic neunikne.