Jak se slaví Vánoce v Africe

Teplé počasí v keňském hlavním městě Nairobi blížící se Vánoce vůbec nepřipomíná. Na bezmračné obloze září prosincové slunce a teploměr šplhá až ke dvaceti pěti stupňům. Jack Nyawanga a jeho kolegové ze svépomocné skupiny Victourious Craft Group z chudinské čtvrti Kibera právě dokončují poslední zakázku kostěných šperků. Díky tomu budou mít dostatek peněz, aby si mohli koupit autobusovou jízdenku a odcestovat na venkov. Do místa, odkud pocházejí. A strávit tak Vánoce s rodinou, s níž se vidí jenom občas, mnohdy právě pouze o Vánocích. Jejich kiberské chýše budou prázdné až do začátku nového roku. Ne každý obyvatel nairobských slumů má takové štěstí a může si dovolit cestovat na venkov.

Vánoce v Keni nejsou o dárcích

Vánoce v Keni se slaví 25. prosince a oslavy většinou trvají až do druhého dne, který je také státním svátkem. Lidé zdobí obydlí a kostely stuhami, barevnými balónky, papírovými dekoracemi, květinami a zelenými listy. Živé vánoční stromky nemají, v Keni se dají sehnat jenom umělé. Anebo místo nich používají cypřiše. Mnoho lidí jde na půlnoční bohoslužbu do kostela, na kterou si berou nové oblečení. Když se potom nad ránem vrátí domů, nejdou spát, ale pokračují v oslavách. Tančí. Popíjejí a hodují. Vánoce jsou svátkem setkávání, takže kromě rodiny se potkávají i se sousedy a s přáteli a slaví společně. Vánoce v Keni nejsou o dárcích, ale o rodinné pospolitosti.

Oslavy na venkově

Na venkově vánoční výzdobu příliš neuvidíte, ale lidé si na sebe pro tuto příležitost berou nové oblečení. Mnoho z nich si také najímá fotografy, aby tento zvláštní den s ojedinělým rodinným setkáním zachytili a měli na něj vzpomínku. Ve velkých městech můžete vidět vánoční výzdobu i Santu, ale ne se soby. Santa přijíždí na velbloudovi, na kole či v Landroveru.

Vánoční pochoutky

Keňani si během Vánoc dopřávají i jídlo, které běžně nekonzumují z důvodu vysoké ceny. Na venkově si lidé šetří své nejtučnější kozy, krávy a kuřata právě na vánoční oslavy. Ty potom ugrilují. V Keni se s nimi můžete setkat pod svahilským názvem nyama choma. Letošní rok si možná mnoho rodin grilované kozí maso odpustí a nahradí ho něčím jiným, protože ceny koz se v Nairobi a v jeho okolí za poslední dva měsíce zdvojnásobily. K masu jedí buď pšeničné placky chapati nebo rýži a popíjejí podomácky vyrobený alkohol – prosné pivo nebo changaa (po domácku pálený tvrdý alkohol). Pokud lidé tráví Vánoce ve městě, chodí večer popíjet do barů a do restaurací.

Rituály

Dlouhé vánoční prázdniny využívají některé keňské komunity k tomu, aby obřezaly své chlapce. Například v komunitě Bukusu jsou chlapci ve tři hodiny ráno odvedeni k řece, kde jsou jejich těla potřísněna blátem. Tento rituál má symbolizovat jejich očištění. Cestou zpátky do vesnice tančí a u toho zpívají tradiční píseň nazývanou sioyoya. Na místě, kde dochází k obřízce, ani v jeho blízkosti nesmějí být žádné ženy. Po obřezání jsou chlapci odvedeni do svých domů, kterým se říká likombe, kde zůstanou, dokud se jim nezhojí rány. Většina iniciačních obřadů trvá od jednoho do dvou týdnů a potom mají zasvěcenci čas na odpočinek a uzdravení.

A co dodat na závěr?

Tak krásné Vánoce neboli jak říkají v Keni - Heri ya Krismasi!